Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   04
               

Marek "mmx2000" Szendzielorz



OC według ABIT-a
ABIT przedstawił kolejną technologię w swoich płytach - CPU Accelerator. CPU Accelerator umożliwia użytkownikom zmienianie wartości mnożnika częstotliwości CPU. Mogą oni dzięki temu w łatwy sposób optymalizować pracę swoich systemów i zyskać na wydajności. Dzięki technologii CPU Accelerator można tak skonfigurować procesory Pentium 4 z szyną FSB 800 MHz, by pracowały z częstotliwością FSB 1066 MHz. Zwiększona przepustowość szyny systemowej, to większa wydajność całego systemu. Technologia CPU Accelerator jest dostępna wyłącznie na płytach głównych ABIT-a na bazie chipsetów Intel 915P, 925X i 925XE - m.in. modele AG8, AA8-DuraMAX, AA8XE i już wkrótce Fatal1ty AA8XE.

Sapphire Hybrid X700 Pro

Nowy „Szafir”
Sapphire wprowadziło do sprzedaży nową kartę oparta o najnowszy układ ATi, a mianowicie Hybrid X700 Pro. Układ X700 Pro oparty jest o tą samą technologię co X800 z tą tylko różnicą, że posiada 8 potoków renderujących (a nie 12 czy 16) oraz to że wspiera 128bitową pamięć a nie 256 jak to ma miejsce w wersji X800. Karta wygląda schludnie, mały coolerem i radiatorki na pamięciach. Na śledziu mamy D-SUB , DVI-I oraz TV-Out, oczywiście dołączone do zestawu zostały dodatkowe przejściówki. Wyniki testów są średnio dobre, 7393 punkty w 3DMark03 to całkiem nieźle ale mogło by być lepiej.

„Szczur” bez baterii
A4Tech wyprodukowało bezprzewodową mysz, która nie wykorzystuje baterii. Urządzenie NB-30 używa technologii RFID. W zestawie z myszą znajduje się podkładka odpowiedzialna za zasilanie i komunikację z komputerem. Podkładka połączona jest z komputerem za pomocą złącza USB. Producent wbudował w nią układ, który odbiera sygnały z myszy. Użytkownik ma więc gwarancję, że dzięki małej odległości pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem nie dojdzie do żadnych zakłóceń sygnału. Dzięki zjawisku indukcji energię elektryczną do myszy dostarcza sama wodoodporna podkładka. NB-30 pracuje w rozdzielczości 620 cpi. W sklepach internetowych całość kosztuje poniżej 40 dolarów.

PDiX-770

Notebookowe AMD
AMD oficjalnie zapowiedziało przeznaczony dla notebooków procesor Sempron 3000+. Z kolei kanadyjska firma ATI Technologies przedstawiła dwa układy graficzne z linii Mobility Radeon X. Nowy procesor AMD przeznaczony jest do małych i lekkich notebooków. Sermprony z definicji mają być tanie (trafią do notebooków w cenie poniżej 1000 USD), toteż model 3000+ kosztuje 134 USD. Układ współpracuje z płytami głównymi obsługującymi bardziej wydajne układy AMD Athlon 64. Notebooki z Semrponem 3000+ zapowiedziały już firmy Acer, Fujitsu Siemens, Gericom, Packard Bell i Sharp.

950 W powinno wystarczyć każdemu ;)
Jeden z japońskich producentów różnego rodzaju podzespołów komputerowych - firma SNE wypuściła na rynek nową serię zasilaczy, które stają się na dzień dzisiejszy najmocniejszymi zasilaczami dostępnymi na rynku. Seria składa się z zasilaczy o mocy: 850W, 900W oraz... 950W. Dla mniej wymagających SNE proponuje zasilacze 650, 700 i 750 W ale kto tam by o takich "maluchach" w ogóle wspominał. Właściwie to ciężko powiedzieć po co nam tak na prawdę takie zasilacze, w dobie minimalizowania pobobru energii pojawiają się kolejne molochy tego typu, może Azjaci mają jakieś kompleksy? Obecnie zasilacze do standardowych zestawów komputerowych nie przekraczają mocy nominalnej równej 350W, większe zazwyczaj są potrzebne do komputerów moddingowanych. Być może jest to sygnał, że procesory dwurdzeniowe, których premiera ma odbyć się w przyszłym roku wymagać będą jednak przydomowej elektrowni atomowej... Cena najsilniejszego zasilacza to wydatek rzędu 570 dolarów, wersje słabsze kosztują 475 i 427 "baksów".
Mobilne „Radki”
ATI zaprezentowało układy Mobility Radeon X300 i Mobility Radeon X800. X300 przeznaczono dla wyjątkowo lekkich i cienkich notebooków. Jego konstruktorzy położyli przede wszystkim nacisk na oszczędność energii. Zaimplementowana została w nim technologia POWERPLAY 5.0. Pomimo ograniczeń jest to bardzo zaawansowany układ. Zoptymalizowano go pod kątem tworzenia grafiki trójwymiarowej i jest w pełni kompatybilny z DirectX 9.0. Z kolei procesor X800 ma przyciągnąć miłośników gier i wysoko zaawansowanej grafiki. Wyposażono go w 12 potoków pikseli i 256-bitowy interfejs pamięci. Układ jest w pełni kompatybilny z DirectX 9.0.

PC3200 Voltage eXtreme Gold Edition

PDiX-770 - przenośny odtwarzacz DVD/Divx
PDiX-770 to idealny towarzysz podróży. Oprócz odtwarzania płyt DVD obsługuje również pliki MPEG4. Imponująca jest także ilość i jakość dołączonych do niego akcesoriów. Ten przenośny odtwarzacz cechują elegancki design i solidna budowa. Ekran odtwarzacza jest zabezpieczony odporną na uszkodzenia szklaną warstwą. Kompaktową budowę podkreśla fakt, iż na płyty DVD zastosowano kieszeń typu Slot-In. Do zawieszenia PDiX-770 na zagłówku fotela służy specjalnie dołączony uchwyt. Kolejnym akcesoriem do zastosowania w samochodzie jest 12V zasilacz do gniazda zapalniczki. Odtwarzacz przystosowany jest do montażu na desce rozdzielczej. PDiX-770 to doskonały kompan w podróży służbowej, jak również w trakcie rodzinnych wojaży (dla znużonych długą jazdą dzieci). W skład zestawu wchodzi również solidnie wykonana torba do przenoszenia odtwarzacza, akcesoriów, oraz płyt.

Ciche „zbrojenia” Intela
Intel jak widać nie próżnuje i po raz kolejny bez wrzawy i reklamy wprowadza na rynek nowy procesor komputerowy. Tym razem mowa o nowym Celeronie D oznaczonym numerem 345. Od dnia premiery jest to najszybszy procesor ze wszystkich Celeronów dostępnych na rynku, zegar taktowany jest z częstotliwością 3.06 GHz. Wykonany w technologii 90nm wspiera 533MHz magistralę i posiada 256 KB pamięci L2 cache. Dostępny jest w wersji na LGA 775 jak i Socket 478. Cena - 145 dolarów, firma zamierza w niedługim czasie wypuścić wersję 345J z zaimplementowaną technologią NX (Execute Disable Bit).

Creative MuVo N200

Nowe bajery dla fanów OC
OCZ Technology wyprodukowało nową serię wysoko wydajnych układów pamięci dla overclockerów. Układ PC3200 z rodziny Voltage eXtreme Gold Edition taktowany jest zegarem o częstotliwości 400 MHz. Jego timingi wynoszą wówczas 2-3-3-8 przy napięciu 2,6 V. Po podwyższeniu napięcia do 3,2 V timingi zmieniają się na 2-2-2-8. OCZ twierdzi, że kości pracują stabilnie także przy napięciu 3,5 V. Nawet po takim podkręceniu napięcia PC3200 objęty jest dożywotnią gwarancją. OCZ nie zdradza, czy za zwiększeniem napięcia idzie zwiększenie częstotliwości taktowania zegara. PC3200 Voltage eXtreme Gold Edition dostarczane są w zoptymalizowanych pod kątem pracy w trybie dwukanałowym parach o pojemności 1 GB. Można również kupić pojedyncze 512-megabajtowe układy.

„Maluch” od Creativa
Creative poinformował o wprowadzeniu na rynek MuVo N200, swojego najmniejszego cyfrowego odtwarzacza audio. MuVo Micro N200 wyposażony jest w niebieski, podświetlany wyświetlacz ciekłokrystaliczny pokazujący informacje o utworach i stacjach radiowych, a jego graficzny interfejs umożliwia łatwy dostęp do wszystkich funkcji. Jest łatwy i przyjemny w użyciu dzięki niezwykle małym rozmiarom i ergonomicznemu kształtowi. Użytkownik może wybierać między wersjami o pojemności 128 MB, 256 MB, 512 MB oraz aż 1GB, co zapewnia do 32* godzin muzyki w formacie WMA lub 16 godzin w formacie MP3. Jedna bateria AAA umożliwia do 15 godzin odtwarzania. MuVo N200 oferuje szeroki zestaw funkcji, obejmujący nagrywanie z wejścia liniowego i tworzenie plików MP3 bezpośrednio z płyty CD, odtwarzacza MiniDisc lub adaptera. Ponieważ nie wymaga żadnego oprogramowania, przegrywanie plików muzycznych, obrazów oraz innych danych odbywa się metodą "przeciągnij i upuść", gdy MuVo N200 jest podłączony do komputera. MuVo N200 może również odbierać radio UKF jak również nagrywać audycje, umożliwiając szybki dostęp do ulubionych stacji dzięki możliwości zaprogramowania ulubionych stacji. Jego wbudowany mikrofon pozwala na nagrywanie notatek głosowych, wywiadów lub wykładów. MuVo N200 daje również szerokie możliwości zdobywania muzyki dzięki szerokiej kompatybilności z popularnymi serwisami do pobierania plików wykorzystującymi formaty WMA i MP3,. MuVo Micro N200 nie wymaga specjalnego oprogramowania i może być używany prosto po wyjęciu z pudełka. Jednakże, aby umożliwić korzystanie z dodatkowych funkcji, dołączone jest do niego łatwe w użyciu oprogramowanie Creative MediaSource, pozwalające tworzyć biblioteki muzyki cyfrowej z płyt CD, zarządzać nimi, a także łatwo przegrywać utwory na dowolny odtwarzacz audio firmy Creative. Do MuVo N200 dołączony jest także sportowy pasek na ramię, klips do paska oraz wysokiej jakości słuchawki zapewniające dynamiczne basy i niezwykle czysty dźwięk.


  Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   04